Rzymskie perełki – co zobaczyć w Rzymie?

co zobaczyc w rzymie

Ciao! Brakowało mi pisania do Was. Ostatnio blogowanie mi nie wychodziło, bo po wystukaniu 70 stron magisterki po włosku i milionach poprawek już nie mogłam patrzeć na laptop. Na szczęście ten „koszmar” i obrona (również po włosku) już za mną. Właśnie czytacie moje pierwsze słowa jako pani magister tłumaczeń specjalistycznych włoskich i angielskich! Po małym detoksie od tworzenia wracam z nowymi pomysłami. Tym razem mam dla Was ulubione miejsca w Wiecznym Mieście, czyli co zobaczyć w Rzymie. Bonusem będą porady, jak zrobić tam dobre zdjęcie na Instagram. O ten artykuł pisało do mnie wiele osób, więc zbieram dla Was najbardziej fotogeniczne miejsca do odwiedzenia w podróży.

Przy okazji pragnę Wam podziękować za to, że jesteście ze mną, mimo mojego kryzysu twórczego w ostatnim czasie. Jest już Was 800 na Instagramie za co grazie mille, a więc tysięczne dzięki!

https://www.instagram.com/p/B34FYuSlV7I/

Co zobaczyć w Rzymie?

Rzym to tak bogate w zabytki miasto, że napisano o nim książki, a wciąż ten temat jest niewyczerpany. Nie będę Wam pisała o historii tego miasta na ośmiu wzgórzach, bo nie jestem historykiem. Podróże do Rzymu do dla mnie doświadczenie zmysłów – smaku, wzroku… Chcę, żebyście zobaczyli go moimi oczami i przywieźli piękne fotografie na pamiątkę. Nastawcie się na odkrywanie pięknych panoram. Jak zorganizować tanio podróż nie tylko do Włoch opisywałam wcześniej tutaj.

Pincio

Na pewno słyszeliście o Piazza del Popolo. Z tego słynnego placu z dwoma identycznymi kościołami i fontanną ze sfinksami można wspiąć się na wzgórze Pincio. Ma ono taras widokowy z widokiem na dachy Rzymu i kopułę San Pietro. Warto tam zajść o zachodzie słońca i poczekać aż Rzym rozświetli się nocą. Spacerem górą można też dojść prosto do kościoła Trinità dei Mondi, skąd zejdziecie po Schodach Hiszpańskich.

Widzicie ten napis na dole? “Kocham cię, księżniczko”
co zobaczyć w Rzymie
Widoki w drodze do Trinità dei Mondi

Tarasy na Ołtarzu Ojczyzny

Inna ciekawa perspektywa na Rzym znajduje się z Ołtarza Ojczyzny przy Placu Weneckim. Możecie wejść na schody z pomnikiem Wiktora Emanuela II, ale o wiele ciekawsze widoki znajdziecie po wspinaczce na górne tarasy. Wejście tam jest całkowicie darmowe, skierujcie się tam przez drzwi od strony Kapitolu.

https://www.instagram.com/p/Buv7qmbAcP7/

Ogród pomarańczowy na Awentynie

Pamiętam, gdy wiosną pierwszy raz przyjechałam do Rzymu i po raz pierwszy zaszłam do tego wspaniałego ogrodu. Drzewa kwitły i unosił się piękny zapach. A widok na pobliski Ołtarz Ojczyzny i Tyber mnie całkowicie zachwycił. Tuż obok jest też siedziba Zakonu Braci Maltańskich. Na Placu Maltańskim przez dziurkę od klucza można podejrzeć kopułę San Pietro.

Baby me z 2016 r.

Fontanna Dell’Acqua Paola na Trastevere

Jeśli oglądaliście film Wielkie Piękno (Grande Bellezza), w pierwszych jego kadrach zobaczycie tę piękną fontannę. Kiedyś trafiliśmy na nią z mężem przypadkiem wspinając się z placu na Trastevere (Zatybrzu) i teraz to jedno z moich ulubionych miejsc widokowych w Rzymie. Polecam Wam je tak jak cytowany włoski film. Samo Zatybrze to bardzo romantyczna i klimatyczna dzielnica, która przypominała mi Dzielnicę Łacińską w Paryżu. Odpoczniecie tam od tłumów i poczujecie słodkie nic nierobienie – dolce far niente.

Moja ulubiona fontanna
co zobaczyć w Rzymie
Koniecznie znajdźcie chwilę na spacer po Trastevere

Most Anioła

Tuż przed Zamkiem Anioła znajduje się wyjątkowy most łączący Zatybrze z pobliskim Watykanem. Są na nim imponujące wielkością postacie aniołów. Warto zajść tam na sesję zdjęciową o świcie albo po prostu, żeby podziwiać widoki bez tłumów wokół.

https://www.instagram.com/p/B0YFGH0o7kY/

Piazza Navona

Pasjonaci Wiecznego Rzymu na pewno znają to miejsce – Piazza Navona, plac z kościołem świętej Agnieszki, fontanną Czterech Rzek Gianlorenzo Berniniego oraz dwoma mniejszymi z posągiem Neptuna. Na tyłach tego placu jest uliczka porośnięta bluszczem z klimatycznymi knajpkami.

Fontana di Trevi

Wszyscy wiedzą, że ta fontanna to coś, co zobaczyć w Rzymie trzeba. Wiele osób jest jednak zniechęconych tłumami pod nią…

Sekret pięknego zdjęcia przy słynnej fontannie, to przybycie tam najlepiej o świcie, w lato około 7. Pięknie wygląda ona w świetle poranka i można ją spokojnie podziwiać bez przepychania się wśród turystów. Gwarancją pięknego zdjęcia tam jest też obiektyw szerokokątny – niektóre telefony też już go mają!

https://www.instagram.com/p/B1dje8RIIbF/

Dzielnica Quartiere Coppedè

Jeśli lubicie serial Rzymskie dziewczyny na Netflixie, kojarzycie pewnie widoki z tej dzielnicy. Przypominała mi ona Barcelonę i styl Gaudiego z jej bogatymi zdobieniami i ciekawymi łukami. Warto tam zajść i spojrzeć w górę na sklepienia budowli oraz obejrzeć piękne fontanny i kamienice.

Villa Borghese

Nie mam szczęścia do muzeum w Villi Borghese – zawsze, gdy tam zachodzę, bilety są wyprzedane na kilka dni do przodu. Muszę w końcu zarezerwować je online! W środku muzeum znajdziecie słynne rzeźby Berniniego. Wokół jest też ogromny park, w jaki aktywnie możecie spędzić cały dzień. Dodatkowo marzy mi się, aby kolejnym razem popływać na łódce po jeziorku z widokiem na świątynię Esculapio.

Colosseo Quadrato

Jeśli znudziło się Wam oglądanie Koloseum (niemożliwe…), obejrzyjcie w drodze z lotniska Palazzo della Civiltà Italiana. To nowoczesna wersja antycznej budowli. Od 2015 jest to siedziba marki Fendi – jako fanka włoskiej mody musiałam o tym miejscu wspomnieć.

Na zawnątrz budynku widnieje napis Un popolo di poeti di artisti di eroi, di santi di pensatori di scienziati, di navigatori di trasmigratori,czyli Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, naukowców, żeglarzy, podróżników. Jaki ciekawy i trafny opis narodu włoskiego 😉 Na stronie marki znajdziecie filmik z kadrami z tą ciekawą budowlą.

Mam nadzieję, że któregoś z tych miejsc jeszcze nie znaliście do tej pory. Napiszcie mi, co zobaczyć w Rzymie według Was!

2 thoughts on “Rzymskie perełki – co zobaczyć w Rzymie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *