Nauka włoskiego z memów – dlaczego jest skuteczna i przyjemna?

nauka włoskiego z memów

Już ukazał się mój ebooko-kurs włoski z memów i jestem wzruszona, że został tak ciepło przyjęty! Od miesięcy na lekcjach Środa z memami pokazuję Wam, jak skuteczna jest nauka włoskiego z memów. Dlaczego tak jest? Dowiesz się więcej w tym artykule. We wstępie chciałabym też podziękować za zainspirowanie mnie najpierw do tworzenia lekcji z memami na Stories, a potem czynne kibicowanie mi w tworzeniu tego ebooka. Powstał on z Wami i dla Was!

Dziękuję Wam za inspirację

Miał wyjść krótki wakacyjny ebook, skończyło się na kursie praktycznego słownictwa i gramatyki. Z pomocą Aleksandry, tłumaczki włoskiego, angielskiego i korektorki ebooka oraz Michaliny, lingwistki, poliglotki (i prywatnie mojej siostry), stworzyłyśmy do tego ebooka kurs fiszek. Użyłyśmy do tego aplikacji Quizlet, która jest całkowicie darmowa i działa na komputerze, Androidzie i iOSie.

Nie wiesz, co to – przeczytaj ten artykuł o tym, jak używać Quizleta do szybkiej i przyjemnej nauki słówek.

Prawdziwy język włoski

Memy nie są filtrowane ani ugrzecznione jak niektóre teksty z typowych podręcznikiem. Jest to naturalny i codzienny język, jakiego potrzebujesz do komunikacji. Jak możecie zobaczyć w środku ebooka, zawiera on też wulgaryzmy czy zwroty z języka potocznego. Takich wyrażeń nie użyjecie na lekcji włoskiego czy w rozmowie o pracę, ale dzięki znajomości ich, będziecie wiedzieli, o czym mowa w piosenkach, filmikach, podcastach czy rozmowie ze znajomymi Włochami. Sama często zaskakuję ich znajomością potocznych wyrażeń i pytają, gdzie się ich nauczyłam. Spora część to właśnie zasługa oglądania memów od lat.

nauka włoskiego z memów

Praktyczna wiedza do mówienia o sobie

Co tydzień na środowych lekcjach na Stories podkreślacie, jak bardzo Was bawią memy i jak szybko uczycie się z nich nowych słówek. Sama natomiast zwracam Wam uwagę na wyrażenia, po których dajemy congiuntivo albo jakich preposizioni używać w danej frazie. Moją ulubioną częścią lekcji jest Wasze głosowanie na ulubionego mema – sama mam ubaw czytając skojarzenia i to, jak memy opisują Wasze sytuacje. To dało mi do myślenia, że oglądając memy z uwagą, nauczymy się, jak mówić o sobie, swoich emocjach i doświadczeniach. Tej wiedzy zawsze brakowało mi w książkach. Jednak co zrobić, by te słówka nie uciekły z głowy od razu po przeczytaniu mema? Poćwicz je w aplikacji Quizlet z gotowymi zestawami dołączonymi do kursu.

Kurs fiszek zawiera:

 • 1141 wyrażeń z tłumaczeniem na polski,
 • Często po 2-3 synonimy w jednej fiszce,
 • Całe kolokacje, czyli czasownik z preposizioni (przyimkami) i rzeczownikami,
 • Gotowe frazy do użycia w rozmowie,
 • Slangowe słówka i wulgaryzmy,
 • Rodzajniki przed rzeczownikami, żeby też je trenować,
 • Osobny zestaw z dodatkowymi 150 zdaniami do nauki preposizioni w kontekście.

Linki do wszystkich zestawów są w środku ebooka oraz na osobnej karcie do pobrania z zamówienia.

nauka włoskiego z memów

Zgarnij darmowy fragment

Już teraz możesz zobaczyć 10 stron z ebooka. Wystarczy, że zapiszesz się na listę zainteresowanych nim. W dniach 12-19.07 dostaniesz też dodatkową zniżkę od promocyjnej ceny. Dzięki temu oszczędzisz aż 20 zł!

Lista zainteresowanych ebookiem

W trakcie przetwarzania

Dziękuję za zapisanie się na Listę!  Kod zniżkowy: lato20 na -10 zł od ceny promocyjnej do 19.07.

Darmowy fragment ebooka - kliknij tutaj.

Nauka włoskiego z memów jest skuteczna

W środku ebooka jest 40 memów, które mają formę tekstową. Wiem, że łatwiej zapamiętuje się słowa powiązane z obrazkami, więc dodałam zabawne, kolorowe grafiki. Specjalnie wybierałam memy z dłuższą ilością tekstu, bo więcej mogłam Was z nich nauczyć. Pod każdym memem dodałam obfity opis gramatyki i słownictwa, macie też mnóstwo synonimów oraz gotowych wyrażeń do mówienia.

Korzystanie z fiszek w Quizlecie jest wygodne, bo możecie sięgnąć do fiszek w wolnej chwili i codziennie mieć kontakt z włoskim. Nie musicie odpalać komputera, zabierać się do nauki – wystarczy, że masz wolną chwilę i telefon pod ręką. Wszystko jest gotowe i wiedza czeka, żeby ją przeklikać. 

W Quizlecie:

 • Po kliknięciu na słówko po włosku, usłyszysz jego wymowę, więc od razu nauczysz się, jak je mówić.
 • Obejrzysz elektroniczne fiszki i odpytasz się z ich znajomości. Metoda fiszek jest dla wielu osób najskuteczniejszym sposobem nauki słówek.
 • W opcji Ucz się zrobisz quiz abcd, sprawdzisz, czy umiesz zapisać poprawnie słowo oraz przejrzysz fiszki.
 • Możesz zrobić sobie test i ocenić swoje postępy w danym zestawie.

Sama korzystam z fiszek i tej aplikacji do nauki wszystkich języków, jakie znam. Przechowywanie słówek w Quizlecie jest wygodne, bo nie stracimy ich, gdy np. zginie nam zeszyt do włoskiego. Nauka w ten sposób jest o wiele skuteczniejsza niż patrzenie się na kartkę i wkuwanie listy słówek na pamięć. Jeśli wolisz papierową wersję, możesz przepisać je z aplikacji na kartki albo wydrukować plik pdf z listą słówek z zestawu.

nauka włoskiego z memów

Nauka włoskiego z memów jest przyjemna

Jak szybko nauczyć się języka? Otaczaj się nim. Dlatego też zachęcam Cię do polubienia stron z memami po włosku. Zebrałam ich sporo w środku ebooka, tutaj polecam jeszcze kilka innych:

Memy działają na wyobraźnie i zostawiają nam w głowie wyraźne skojarzenie ze słówkiem. Wtedy uczysz się ich łącznie z gramatyką w nieświadomy, bezwysiłkowy sposób. O wiele łatwiej zapamiętasz przecież żart niż listę słówek do wykucia. Ten ebooko-kurs to nie tylko memy i fiszki w Quizlecie.

Przygotowałam dla Ciebie 40 zróżnicowanych ćwiczeń z odpowiedziami:

 • Mówienie na głos o sobie, swoich pasjach, zwyczajach i umiejętnościach.
 • Nauka słówek i preposizioni z piosenek.
 • Aktywne słuchanie z filmikami.
 • Gramatyka i unikanie typowych błędów.
 • Przydatne wskazówki, na co zwracać uwagę.

Dzięki tym ćwiczeniom utrwalisz słówka z memów i ich synonimy, zapamiętasz preposizioni w kontekście i zabłyśniesz znajomością włoskiej kultury. W jednym z ćwiczeń do pobrania za darmo dowiesz się, jak wygląda włoski system edukacji i posłuchasz piosenki ze słynnym włoskim wykrzyknieniem „boh”. Zapisz się na listę, by dostać darmowe 10 stron:

Lista zainteresowanych ebookiem

W trakcie przetwarzania

Dziękuję za zapisanie się na Listę!  Kod zniżkowy: lato20 na -10 zł od ceny promocyjnej do 19.07.

Darmowy fragment ebooka - kliknij tutaj.

Wasze opinie o ebooko-kursie

Kilka minut po premierze ebooka dostałam od Was pierwsze opinie. Oto one:

Środa z memami – lekcje na Instagramie

Dziękuję Wam bardzo za taki odzew i zapraszam do wspólnej nauki włoskiego z memów – jak widzicie, ma same zalety!

Już teraz zapraszam na lekcje Środy z memów – są zapisane na profilu @nietakieobce na Instagramie pod hasłem „Memy” i „Memy 2”.

Dołącz do grupy z materiałami do włoskiego na Facebooku, gdzie wrzucam też moje posty.

Wywiad ze mną o nauce włoskiego

Przeczytaj moje porady, jak skutecznie uczyć się języka i poradzić sobie z nauką kilku języków. Opowiadam też o swoich problemach z językami i jak je przezwyciężyłam. Dziękuję Eli Baron za możliwość opowiedzenia o mojej językowej pasji.

nauka włoskiego z memów

Nauka włoskiego z memów i nie tylko:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *