Dobre nawyki zamiast postanowień na Nowy Rok

dobre nawyki

„W Nowym Roku będę…” – jaka była twoja odpowiedź równo rok temu? Mi udało się zrealizować swój cel, dlatego przychodzę z moimi pomysłami, jak sprawić, by Nowy Rok przyniósł nam dobre zmiany. Nie rzucam się na głęboką wodę, nie obiecuję wielkich zmian – zacznijmy od małych kroczków. Podpowiadam dziś dobre nawyki, które sprawią, że noworoczne postanowienie nie będzie kolejnym zawodem.

 

 

MOTYWACJA

 

Nie udało mi się wypełnić noworocznego postanowienia, bo brakowało mi motywacji…

 

Czy zawsze musimy być zmotywowani? Nie! Kiedy czujesz chęci do działania, zabierz się za robotę od razu. Na Kongresie dla nauczycieli angielskiego PASE dowiedziałam się, że nasz mózg daje nam tylko 8 sekund na podjęcie działania. Jeśli nie zaczniemy robić tego, na co przyszła nam ochota, nasza chęć minie po zaledwie kilku sekundach i mózg podpowie nam silne wymówki. Zapamiętaj to i kiedy poczujesz chęć do np. nauki języka, wstań z kanapy i sięgnij po książkę do nauki albo aplikację do nauki języka i poucz się chociaż 5 minut. Następnego dnia łatwiej będzie Ci przysiąść do nauki i stopniowo wyrobisz w sobie dobre nawyki. W tym artykule pisałam o czerpaniu motywacji.

 

„Motywacja jest często wynikiem działania, nie tylko jego przyczyną”

moja mądra przyjaciółka Martyna

 

W chwilach pełnych motywacji zaplanuj i rozłóż w czasie twoje plany, żebyś miał w głowie mocne „ale”. Kiedy będzie brakowało chęci, przypomnisz sobie wszystko, co osiągnąłeś do tej pory i zmusisz się do działania.

 

 

PORZĄDEK I OTOCZENIE

 

Jestem zniechęcony do działania, bo wokół mam bałagan/nie lubię miejsca, w jakim mieszkam…

 

Otoczenie, w jakim się uczę czy pracuję, jest dla mnie bardzo ważne. Nad biurkiem mam dwie tablice z moimi ulubionymi polaroidami i inspiracjami, które poprawiają mi nastrój, gdy na nie patrzę. Zanim zabiorę się do nauki, sprzątam na biurku i robię sobie ulubioną herbatę. Czasem nawet zapalam nastrojowe świece (oczywiście z dala od papierowych notatek!).

 

Zrobienie porządku daje nam możliwość odhaczenia w głowie jednej z rzeczy do zrobienia (tick!), co daje nam poczucie osiągnięcia sukcesu. To z kolei daje nam motywacje do skreślania z listy do zrobienia nowych zadań. W ten sposób będziesz się uczyć/pracować w miłym otoczeniu i poczujesz się do tego bardziej zmotywowany. Widzę w tym same plusy!

 

Jeśli nie lubisz miejsca, w jakim mieszkasz i nie masz możliwości zmiany tego, spróbuj to zaakceptować, ale też zadbaj, aby to miejsce było jak najpiękniejsze. Tę poradę zaczerpnęłam od Sam Ozkurali dzięki niej zadbałam o to, aby w moim pokoju zrobiło się ładniej. Lubię moją sypialnię, ale dodając zdjęcia, polaroidy i ładne drobiazgi, poczułam się bardziej jak u siebie. Miło jest otwierać oczy i widzieć ukochane osoby w ramkach na zdjęcia. Takie drobiazgi sprawią, że lepiej poczujesz się w swoim otoczeniu i łatwiej Ci będzie wprowadzić w życie nowe dobre nawyki.

 

Najprostszym nawykiem jest codzienne ścielenie łóżka jako pierwsza czynność rano. Więcej o tym dowiecie się, oglądając ten filmik.

 

 

RELACJE Z INNYMI LUDŹMI

 

Nie udało mi się wypełnić postanowień, bo inni mi w tym przeszkadzali/nie wspierali mnie…

 

Nie zwalaj winy na innych za własne porażki. Od kiedy przestałam oczekiwać na aprobatę od innych, zaczęłam robić to, o czym zawsze marzyłam. Przestałam bać się opinii znajomych, rodziny i powoli realizuję swoje plany. Nie oczekuję wsparcia nawet od najbliższych (może jedynie od męża – „fana numero uno”). Każdy z nich ma własną wizje życia, która niekoniecznie pokrywa się z moją. W odkryciu tego i umacnianiu się w tym poglądzie pomagają mi książki Reginy Brett. Były jednym z głównych czynników do wprowadzenia dużych zmian w moim myśleniu o sobie i życiu. Zaczęłam być swoim własnym fanem, przestałam myśleć o sobie w negatywny sposób. Zaakceptowałam swoje wady, wygląd, spojrzałam na siebie z miłością. Nie próbuję już spełniać oczekiwań innych – najważniejsze jest dla mnie to, jak sama widzę własną przyszłość.

 

W tym wszystkim pomogło mi odcięcie się od toksycznych osób. Jak je rozpoznać w naszym życiu? Jeśli po rozmowie z taką osobą czujesz się w środku źle i zaczynasz gorzej o sobie myśleć, to pierwsze ostrzeżenie, że coś w tej relacji jest nie tak. Odkąd mam wokół siebie garstkę wiernych przyjaciółek, przed którymi nie wstydzę się być sobą, nie chcę już wracać do dawnych znajomych. Nie potrzebuję osób, które dobijały mnie, krytykowały każdy mój pomysł, naśmiewały się z moich relacji z M. i poglądów. Nie znaczy to, że zawsze w relacjach z przyjaciółmi musi być miło i słodko. Teraz mam wokół osoby, przed którymi nie boję się otworzyć serca i powiedzieć trudne słowa.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Jest jeszcze wiele punktów, o jakich powinnam wspomnieć. Jak już mówiłam – zacznijmy małymi kroczkami. Nie zamęczajmy się wygórowanymi oczekiwaniami, które przynoszą tylko rozczarowanie. Niech ten rok sprawi, że zaczniemy dobrze traktować siebie samych. Dzięki temu wniesiemy też dobro w życie osób wokół nas. Kiedy w środku jesteśmy wykończeni i sfrustrowani, nie będziemy nikogo wokół nas dobrze traktować.

 

Moim postanowieniem jest być ambitną, ale się nie zamęczać. Dbać o dobre nawyki. Dążyć do celów, ale nie kosztem zdrowia. Starać się schudnąć, pozwalając sobie czasem na odrobinę szaleństwa. Dbać o osoby wokół, ale nie zaspokajać ich oczekiwań kosztem własnych. Najważniejsze, co chce zapamiętać – szczęście to nie warunek, tylko stan. Nic nie stoi mi na przeszkodzie, żeby go osiągnąć, oprócz mnie samej.

 

Życzę Wam roku pełnego sukcesów osiągniętych w zgodzie z Waszym wnętrzem, szczęścia płynącego z codzienności i chwil, które dodadzą Wam skrzydeł. Pięknego roku 2019!

Photo by Renee on Unsplash

2 thoughts on “Dobre nawyki zamiast postanowień na Nowy Rok

  1. Natalia napisał:

    Artykuł pojawił się idealnie w czasie i teraz po przeczytaniu czuję w sobie pozytywną energię 🙂 Piękne słowa na koniec, pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego na Nowy Rok 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *