Naucz się włoskiego w miesiąc – podejmij #nietakieobce wyzwanie

włoskiego w miesiąc

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie Shea Jordan, o której filmiku mówiłam Wam na Instagramie. Podpowiedziała, jak nauczyła się włoskiego w miesiąc do poziomu komunikatywny. Pokazywała swoje notatki i z tygodnia na tydzień dzieliła się postępami. Obejrzyjcie ten filmik (jest też poniżej), a sami zmotywujecie się do rozpoczęcia nauki!

Jeśli zawsze marzyliście o nauce języka włoskiego, mam dla Was świetną propozycję – uczmy się razem! Przez najbliższe 4 tygodnie będę Was uczyć podstaw włoskiego na Instagramie. Podpowiem, jakie filmiki obejrzeć, gdzie szukać darmowe materiały do nauki i z jakich aplikacji korzystać. 

Używaj hasztaga #nietakiobcywłoski, żebym mogła zajrzeć do Ciebie i udostępnić posty związane z wyzwaniem!

Oto porady, które poleca autorka poniższego wideo uzupełnione o moje własne sprawdzone narzędzia do nauki: 

Znajdź 1000 najczęściej używanych słówek

Zajrzyjcie na listę ze słówkami, jakie najczęściej używa się we włoskim. Nie są to listy słówek z kolorami czy jedzeniem, a bardzo podstawowe słowa, czasowniki czy nawet łączniki. Jak przyswoić je wszystkie? Shea poleca zrobienie papierowych fiszek dla lepszego utrwalania wiedzy. 

– 1000 kart na 28 dni wyzwania to 35 słówek na dzień.

– Zaglądaj do karteczek codziennie i wracaj do tych, których nie możesz zapamiętać.

– Korzystaj też z Quizleta – o tej aplikacji stworzyłam już cały artykuł. Z tej aplikacji w wersji komputerowej można również drukować fiszki.

– Nie przerażaj się ilością, bo wiele podobnych słów już kojarzysz z innych języków jak angielski czy hiszpański.

Prowadź notatki

Załóż notatnik i zapisuj słówka i tabelki z gramatyki po swojemu, z rysunkami, kolorami. Dzięki temu poukładasz wiedzę w głowie i szybciej ją przyswoisz.

Dodatkowo codziennie opisuj, co się wydarzyło. Pisz o prostych czynnościach, jak wstawanie rano, picie kawy, o pracy/szkole. Poszerzy to Twoje słownictwo i przygotuje do mówienia o tych tematach w przyszłości.

Oglądaj filmiki i seriale po włosku

Zacznij oglądanie Youtube od razu, nawet jak nic jeszcze nie rozumiesz. Osłuchasz się z melodią języka, akcentem, wymową. Wszystko to przyjdzie naturalnie bez konieczności wkuwania regułek. Dodatkowo oglądane vlogi nauczą cię naturalnego, codziennego języka.

– Zajrzyj do artykułu o włoskich kanałach do nauki języka, o których pisałam.

Koniecznie zajrzyj do Lucrezii, która uczy praktycznych wyrażeń z włoskiego.

Tutaj dwa odkryte ostatnio kanały z vlogami:

Poznaj podstawowe czasowniki

Potrzebujesz nie tylko rzeczowników, ale i często używanych czasowników – być, mieć, iść, chcieć, móc, musieć, kupować, brać itp. Naucz się, jak się odmieniają w czasie teraźniejszym.

Najczęściej używane czasowniki są często nieregularne, ale w tych koniugacjach też można znaleźć analogie. 

Jak szybko je zapamiętać? Powtarzaj je na głos jak najczęściej, przepisuj je na papierze, żeby się przetestować, czytaj i rób zadania z gramatyki – to pomoże szybko się ich nauczyć.

Słuchaj włoskiej muzyki

Pisałam już o tym, jak ważne jest słuchanie muzyki w uczonym języku. Sprawia to, że uczymy się całych zdań na pamięć i naturalnie ich używamy.

Ulubione playlisty z włoską muzyką:

Używaj języka z nativami

Jeśli nie znasz nikogo posługującego się włoskim, spróbuj nawiązać kontakt w aplikacjach do wymiany językowej. Można tam pomagać sobie nawzajem i uczyć się swoich języków z innymi użytkownikami. Ciekawą opcją jest też pisanie i komentowanie na Instagramie. Używaj nauczonych słówek do pisania prostych komentarzy, a może nawet pisania na DM z native speakerami.

Aplikacje do wymiany językowej online:

Hellotalk

Tandem

Po inspiracje do nauki włoskiego zajrzyj na te konta na Instagramie.

Mów od początku nauki

Mów od pierwszego dnia nauki, o czym pisałam już wcześniej. Powtarzaj głośno poznane słówka i twórz proste zdania. Najważniejsze – nie martw się błędami! Ciesz się każdym nauczonym wyrażeniem i korzystaj z niego.

Darmowe materiały w sieci

Nauka języka nie musi być kosztowna. W Internecie jest wiele dostępnych materiałów, za które nie trzeba płacić. Możesz je sobie drukować albo korzystać z nich na komputerze czy tablecie.

Strony z materiałami do nauki:

Książka z konwersacjami

Jeśli szukasz taniej i skutecznej książki do nauki, polecam Samouczek wspomniany w artykule o materiałach na początek nauki włoskiego. Ważne jest uczenie się całych zwrotów z konwersacji i głośne czytanie ich na głos.

Bajki dla dzieci do czytania i słuchania

Czytanie artykułów na początku może odstraszyć, zacznij więc od bajek. Możesz też słuchać nagrań, patrząc w ich tekst na podlinkowanej stronie.

Porady końcowe, aby nauczyć się jak najwięcej włoskiego w miesiąc

O czym warto pamiętać?

– Nie musisz wydawać na naukę góry pieniędzy – darmowe materiały czekają w sieci. Na moim Instagramie będziecie mieli dostęp do darmowego miesięcznego kursu na Stories z moim tłumaczeniem gramatyki i słówek.

– Pamiętaj o rozwijaniu wszystkich umiejętności – mówieniu, słuchaniu, czytaniu, poszerzaniu słownictwa i gramatyki. Planuj naukę – zapisz sobie, co chcesz konkretnie robić którego dnia. Wyznacz porę dnia na naukę i trzymaj się tego planu, aby nauczyć się jak najwięcej włoskiego w miesiąc.

– Po miesiącu nie będziesz znać całego języka, ale na pewno będzie to dobry początek do komunikowania się w podróży czy w konwersacjach z native speakerami.

Jeśli chcesz dołączyć do wyzwania, wejdź na mój Instagram i napisz do mnie. Dodam Cię wtedy do grupy, do której bezpośrednio będę wysyłać filmiki i linki do darmowych materiałów do nauki. 

Chcesz spróbować i nauczyć się włoskiego w miesiąc?

6 thoughts on “Naucz się włoskiego w miesiąc – podejmij #nietakieobce wyzwanie

  1. ola napisał:

    Jejku , ale sie cieszę że coś takiego się dzieje. Od jakiś dwóch lat chcę poduczyć się włoskiego, ale jakoś tak nie mogłam się zebrać. Mam nadzieję że w końcu mi się uda. Ogólnie to urodziłam sie i mieszkałam we Włoszech i jeszcze trochę pamiętam , ale przez to chyba było mi jeszce trudniej się zebrać.Już dziękuje za ten instagramowy kursik, w końcu moje małe uzależnienie od instagrama sie do czegoś konkretnego przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *