Vlogi po włosku – czy warto je oglądać w każdym języku?

vlogi po wlosku

Powiedzmy sobie szczerze – pobyt w domu służy spędzaniu więcej czasu w internecie. Skoro wiemy, że i tak będziemy przeglądać media społecznościowe, warto robić coś, co przyniesie nam pożytek. Ostatnio wciągnęłam się we vlogi po włosku, chociaż bawi mnie jak bardzo wszystkie dziewczyny naśladują się nawzajem. Niemniej jednak kontakt z naturalnym językiem mówionym robi dużo dobrego dla mojego rozwoju włoskiego – stale Wam powtarzam, że języków obcych uczymy się całe życie.

Dlaczego warto oglądać vlogi po włosku lub w innym języku obcym?

Opowiem Wam trochę o swoim doświadczeniu z nauką języków i błędach, jakie popełniałam. W liceum miałam OGROMNY problem z mówieniem po angielsku. Podejrzewam, że moja pani profesor od angielskiego (z którą mam koszmary do tej pory) padłaby na myśl, że jestem teraz tłumaczem i lektorem języków obcych. Byłam bardzo nieśmiała, w czym nie pomagały problemy z cerą i ogólnie niska samoocena, co było częścią dorastania.

Co było moim największym błędem? Dzielnie wkuwałam na pamięć tony słówek po włosku i angielsku. Nie zapominałam ich tak szybko, jak mi się wydawało. Problemem było jednak to, że ucząc się, nie wymyślałam gotowych fraz. Potem miałam elementy zdania, ale nie potrafiłam złożyć z niego rozsypanki. Nie zwracałam uwagi na przedimki (on, in, to itd.), przez co zacinałam się, bo mój perfekcjonizm nie pozwalał mi na popełnienie błędu. Oczywiście próbowałam też budować skomplikowane, piękne zdania pełne ozdobników. W rezultacie zacinałam się, dukałamprzed całą grupą, pani profesor traciła cierpliwość i przerywała moją wypowiedź. Z wypiekami na twarzy siadałam i miałam wrażenie, że zaraz zapadnę się pod ziemię ze wstydu…

Na studiach językowych

Parę lat później na lingwistyce stosowanej, z tymi samymi problemami i brakiem płynności w mówieniu, odkryłam vlogi i podcasty w językach obcych. Dojeżdżając ponad godzinę na studia na UW, spędzałam czas z filmikami i nagraniami w obcym języku. Na starcie rozumiałam bardzo dużo dzięki znajomości dużej ilości słownictwa i obszernej wiedzy z gramatyki. Pomagało mi to, że filmiki były nagrywane przez zwyczajne osoby, opowiadające o codziennych tematach, które mnie dotyczyły. Studia, nauka, gotowanie, dbanie o siebie, moda… Wszystkie sprawy, jakie mnie otaczały. W pewnym momencie przyłapałam się na tym, że kiedy jadę sama na studia, zaczynam myśleć po angielsku. Potem powoli wprowadziłam też więcej filmików po włosku i podobnie stało się w tym przypadku. 

Po jakimś czasie w czasie wypowiedzi w mojej głowie pojawiały się słówka sama nie wiem skąd. Przypomniałam sobie, jak w dzieciństwie rodzice puszczali mi bajki Disneya po angielsku. To wtedy narodziła się moja miłość do angielskiego, która rozrosła się na inne języki i teraz na pierwszym miejscu króluje włoski. Vlogi stały się częścią mojego poranka. Siadam z kawą w łóżku czy na kanapie i oglądam 1-2 filmiki, to element mojego kawowego rytuału, który nadaje rytm mojemu dniu. 

Taki codzienny kontakt z naturalnym językiem robi cuda. Nie jest to sztuczny dialog jak w podręcznikach szkolnych, który nagrano w studio. We vlogach pojawiają się też słówka, których nie ma w słowniczkach w książce (wykrzyknienia, slangi, potoczne zdrobnienia) albo częściej używane synonimy słów na codzienne przedmioty. Nasz język dzięki takiej wiedzy brzmi bardziej jak wypowiedź native speakera plus przyswajamy dużo naprawdę potrzebnych słówek.

Po tym motywującym wstępie przedstawiam 5 kont publikujących vlogi po włosku:

Learn Italian with Lucrezia

Na jej koncie znajdziecie mnóstwo wiedzy o nauce języka włoskiego na każdym poziomie. Co więcej, raz na jakiś czas wrzuca vlogi z życia codziennego, podróży czy gotowania.

Call me Didi

Moje ulubione konto. Didi to szalona dziewczyna o wielu talentach. Genialnie mówi po angielsku i robi też filmiki w tym języku. Ostatnio wróciła z wyprawy dookoła świata, na której przez 3 miesiące mieszkała w NY, Singaporze i Londynie. W kwarantannie wstawia codziennie nowe wideo.

Oks Dane

Mam mieszane uczucia co do tej dziewczyny, ale jeśli lubicie modę, makijaże i kosmetyki, to spodoba się Wam to, co publikuje. Myślę, że kanał raczej dla nastoletnich odbiorców. Najbardziej lubię jej filmiki z wycieczek do Wenecji.

Cleo Toms

Znalazłam ją przypadkiem niedawno i podoba mi się jej seria z urządzania domu. Jej mieszkanie to kwintesencja dziewczęcego stylu. Jest biało-złoto-różowe. Interesuje mnie stylizacja wnętrz, więc jej filmiki to duże źródło wiedzy o słownictwie w tej tematyce.

Giada Fra

Również w przypadku tej dziewczyny lubię oglądać jej filmiki z przeprowadzki i urządzania czterech kątów. Może i Wam przyda się taka wiedza i inspiracja.

Włosi nie wymawiają “h”, więc “home” brzmi “ome”

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne wartościowe/dziewczęce konta, możecie mi śmiało polecić vlogi po włosku w komentarzach – chętnie pooglądam coś nowego.

Photo by Maksim Shutov on Unsplash

4 thoughts on “Vlogi po włosku – czy warto je oglądać w każdym języku?

  1. Kasia napisał:

    Hej, ale super post! Przyjemnie się czytało i zgadzam się z wszystkim o czym piszesz. Też wkuwałam słówka bez kontekstu, a potem mimo to miałam problem w wypowiadaniu się. Vlogi zapisane, ale chyba zacznę od Call me Didi bo najbardziej mnie zaciekawiła 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *