6 porad jak się nauczyć języków obcych na Instagramie

nauka jezykow obcych instagram

Dziś przychodzę z poradami, jak się nauczyć języków obcych na Instagramie. Odkąd kilka lat temu odkryłam tę aplikację, przeżyłam kilka faz – od miłości od pierwszego wejrzenia poprzez toksyczną relację aż do usunięcia wszystkich zdjęć, by w końcu powrócić z nowym kontem dla bloga. Od początku jednak widziałam w nim możliwość kontaktowania się z całym światem. Co za tym idzie, używania języków obcych do poznawania innych ludzi. Daje to ogromną radość i ćwiczy nasze umiejętności językowe. Tak więc jak korzystać z tego portalu społecznościowego, aby przynosiło to postępy w nauce języków obcych, a nie frustrację i marnowanie czasu?

 

 1. Znajdź konta edukacyjne

Na Instagramie zachwycają mnie spójnie prowadzone konta, które codziennie udostępniają nowe słówko na dzień. Można znaleźć konta blogerów językowych, którzy dzielą się poradami co do nauki języka. Takie codzienne minimum na dłuższą metę działa cuda. Nawet jeśli wydaje Ci się, że słówko na dzień to nic, po miesiącu znasz już o 30 słów więcej. Zawsze wychodzę z założenia, że warto nauczyć się trochę niż mieć plany na wiele i nie zrobić nic.

 

Poniżej konta, jakie mogą Ci się spodobać:

– język francuski – Talk in French, French Words, Hello France

– język włoski – Italiano a scuola, Impariamo italiano, Italiano automatico

– język hiszpański – Better in Spanish, Spanish Pod, Agata uczy, Hiszpańskie Słówka

– język angielski – Go Natural English, BBC Learning English, Phrasal cards

 

 1. Obserwuj interesujące osoby

Jeśli chcesz się nauczyć języka na Instagramie, nie musisz obserwować tylko osób, które przekazują treści edukacyjne. Warto znaleźć osoby, które Cię zainspirują pięknem ich zdjęć, cytatami czy przemyśleniami w podpisach do fotografii. Ważne, żeby były to osoby w języku, jaki chcesz szlifować. Najłatwiej znaleźć takie osoby wpisując odpowiednie hasztagi w języku angielskim. Tym językiem głównie posługują się wszyscy.

 

 1. Dyskutuj nie tylko po polsku

Kiedy już znajdziesz ciekawe osoby, nie bój się komentować ich zdjęć. Staraj się wysilić bardziej niż pisać jedno słowo z kategorii pięknie, ślicznie i cudownie. Oczywiście korzystaj ze słownika, kiedy zapomnisz jakiegoś słowa potrzebnego do ambitniejszej wypowiedzi. W ten sposób nauczysz się wyrażać swoje opinię. To na pewno przydaje się w posługiwaniu językami obcymi! Pomogło mi to w przygotowaniu do wyjazdu do Barcelony – a więc w nauce hiszpańskiego przez 10 dni.

 

Słowniki z jakich korzystam na telefonie:

Pons – nie ma zbyt wielkiego zasobu słownictwa, ale przydaje się, jeśli szukasz pojedynczego słowa.

ReversoContext – lubię go za podawanie wyszukiwanych słów i wyrażeń w kontekście, jednak trzeba uważać. Nie zawsze tłumaczenie pokrywa się z wyszukiwanym wyrażeniem. Czasem lepiej wyszukiwać wyrażenia w innym języku poprzez angielski.

 

 1. Oglądaj InstaStories

Nic nie uczy tak, jak słuchanie native speakera, mówiącego potocznie we własnym języku. Wtedy okazuje się, jak naprawdę brzmi ten język i jak różni się od nagrań z książek. Przy okazji można nauczyć się modnych slangowych wyrażeń i potem posługiwać się nimi, żeby zrobić wrażenie na innych natywnych użytkownikach języka.

Jeśli nie rozumiesz tego, co mówią na nagraniu, przez dobę masz szansę na odsłuchiwanie tych filmików. Słuchaj je do bólu, aż poczujesz, że zrozumiałeś wszystko. Jeśli jakieś słowo Cię nurtuje, sprawdź jego znaczenie w słowniku. Może w tym kontekście znaczy coś innego? Zobaczysz, że takie podejście przełoży się na lepsze rozumienie języka w rozmowie, na przykład w podróży za granicą.

 

 1. Ucz się z komentarzy innych

Kiedy czujesz, że nie rozumiesz nagrań na InstaStories albo chcesz podszlifować swoje komentarze, aby brzmiały bardziej naturalnie, czytaj wypowiedzi innych native speakerów. Dzięki temu nauczyłam się o wiele więcej niż na kursach językowych! To jak obserwowanie żywego korpusu językowego – czyli zbioru tekstów pisanych przez naturalnych użytkowników języka. Jeśli coś Ci się szczególnie spodoba, zanotuj to sobie na telefonie albo zrób printscreena. Przyda Ci się na kiedyś!

 

 1. Dodawaj opisy swoich zdjęć w języku obcym

Dobrym ćwiczeniem wyrażania własnych myśli jest podpisywanie zdjęć w języku obcym. Skoro i tak wszyscy dodajemy hasztagi w większości po angielsku, jest to najlepsza opcja. Kiedy martwisz się, że znajomi Cię nie zrozumieją, zawsze mają możliwość kliknięcia na „Zobacz tłumaczenie” tuż pod opisem. W ten sposób Twoje zdjęcia dotrą do osób z całego świata, którzy zostawią komentarze w języku obcym. Dzięki temu nadarzy się kolejna okazja do poprowadzenia dyskusji w języku obcym!

 

jak się nauczyć języków obcych na Instagramie
Udało mi się uchwycić jakąś dziewczynę, która robiła zdjęcie Casy Batllo w Barcelonie. Niestety źle ustawiłam ostrość, ale zdjęcie i tak mi się podoba!

 

Mam nadzieję, że dzięki tym poradom już wiecie, jak się nauczyć języków obcych na Instagramie i inaczej na niego spojrzycie. Media społecznościowe to nie tylko „czasopożeracz”. Mogą nam służyć do wielu pożytecznych celów jak nauka czy poznawanie świata.

Co uważacie na ten temat? Koniecznie podzielcie się ze mną Waszymi uwagami!

 

nauka-jezykow-obcych-instagram

Zapraszam Was również na moje konto na Instagramie @nietakieobce 🙂

8 thoughts on “6 porad jak się nauczyć języków obcych na Instagramie

 1. Teresa napisał:

  Dzięki Tobie łatwiej mi będzie usprawiedliwić nadużywanie instagrama 😀 bardzo ciekawy post, poruszasz interesujące tematy i ujmujesz je w atrakcyjny sposób 🙂

 2. Agnieszka napisał:

  Uwielbiam wpisy takie, jak te. Zwięźle, merytorycznie, ciekawie. Niestety języki obce nigdy nie były moją mocną stroną. W szkole mogłam “wykuć” słówka na blachę, ale nigdy nie potrafiłam zrozumieć nagrań. Wszystkie zdania zlewały mi się w jedną całość, tworząc niezrozumiałą mieszankę słów, które przecież teoretycznie znałam. Gramatyka także nie ułatwiała (dalej nie ułatwia) zadania. Dlatego marzy mi się, bym kiedyś osiągnęła lepszy poziom w nauce języka obcego. Deprymuje jednak fakt, iż kilkanaście lat nauki w szkole/na studiach okazały się dla mnie jedynie sposobem, by “zasmakować” języka, nic więcej. 🙂
  Mam nadzieję, że uda mi się wreszcie przełamać! Pozdrawiam!

  • Awatar użytkownika
   Angelika napisał:

   Myślę, że problem jest z tym, jak nas uczyli w szkole. Wszyscy cisnęli ze słówek i gramatyki, ale nigdy w praktyce. Polecam książki ‘Angielski/włoski/francuski itp. W tłumaczeniach’. Tam naprawdę można się nauczyc, o co chodzi w czasach i innych zawiłościach.

   Polecam również słuchać i oglądać jak najwięcej w języku obcym 😉 YouTube i podcasty to świetne źródło wiedzy, Netflix to połączenie nauki z relaksem. Grunt to się niepoddawać, a progres sam przyjdzie 😉

 3. I co ty nie powiesz napisał:

  Racja. Czas wykorzystać potencjał Instagrama i już się do tego biorę. No dobra 😀 Od jutra, bo już późno. Na pewno wykorzystam kilka pomysłów. InstaStories to dla mnie zmora. Gdy słucham ludzi mówiących po norwesku mam wrażenie nie nigdy nie opanuje tego języka. Że mówią za szybko i rozumiem co 50 słowo.Trochę to mnie przeraża, ale warto przejść ponad lękiem.

  • Awatar użytkownika
   Angelika napisał:

   Wiesz, lepiej ćwiczyć na słuchaniu nagrań niż mieć kubeł zimnej wody na głowę w rozmowie z Norwegami na żywo 😀 łatwo nie jest, ale z czasem coraz więcej można zrozumieć 😉 grunt to cieszyć się z małych sukcesów!

 4. Kinga | K'artistique napisał:

  Zdecydowanie instagram to świetne narzędzie do doskonalenia języka obcego! Ja mam na stałe ustawiony język francuski i dzięki temu przyswajam nieświadomie wiele słówek 🙂 Poza tym obserwuję francuskojęzyczne profile i słucham instastories. Dużo mi daje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *