Jak płynnie mówić w języku obcym? (Nie)wygadani Cz.1

płynnie mówić w języku obcym

Większość uczniów, którzy do mnie przychodzą, narzekają na problem z wyrażaniem się w języku obcym. W pewnym stopniu dotyczy to wszystkich osób, które zabierają się za naukę nowego języka obcego. U niektórych wynika to z małego zasobu słownictwa, a u innych może być oznaką… nieśmiałości. Jak przezwyciężyć barierę językową i zacząć płynnie mówić w języku obcym? Postaram się Wam przekazać to, co sprawdziło się u mnie i u moich uczniów. Jest to dość szeroki temat, stąd planuję serię artykułów dla (Nie)wygadanych dotyczących mówienia w języku obcym.

 

 

Ucz się systematycznie

 

Wiele osób zakłada, że w szkole językowej czy na korepetycjach nauczą się języka obcego automatycznie i bez wysiłkowo. Nie odrabiają prac domowych, nie utrwalają słówek np. w Quizlecie, nie piszą zadanych wypracowań i ignorują rady o nauce gramatyki. Kiedy przychodzą na lekcję, skarżą się, że nie wiedzą czemu, ale nie umieją wyrażać się po angielsku czy po włosku. Zmieniają grupę, nauczyciela i sytuacja się powtarza – nadal nie umieją płynnie mówić w języku obcym.

 

Jeśli uczysz się języka tylko na kursie i powrocie do domu nie powtarzasz regularnie słówek, nie będziesz w stanie się swobodnie wyrażać. Na początku nauki słownictwo jest łatwe i wydaje się, że nie trzeba się aż tak przykładać. Jednak zaniedbując podstawy, będziesz mieć problemy w nauce na wyższym poziomie zaawansowania. Dla przykładu, niepowtarzane słówka będą powracały niczym bumerang i ogarnie Cię irytacja, że już tyle razy je widziałeś i nie możesz ich zapamiętać. Co gorsze, zestresujesz się, gdy będziesz ich potrzebować w wypowiedzi ustnej.

 

Jak powinna wyglądać systematyczna nauka? Przykładowe ćwiczenia:

 

– Zawsze trzymaj zeszyt z lekcjami z danego języka na wierzchu, żeby łatwo Ci było po niego sięgnąć. Zaglądaj do niego codziennie i czytaj NA GŁOS słówka. Jeśli nie wiesz jak coś wymówić, kliknij na wymowę w aplikacji ze słownikiem np. w Ponsie. Powtarzaj po kilka minut dziennie i bądź całkowicie skupiony tylko na nauce.

 

– Jeśli nie możesz zapamiętać jakiegoś słówka, sprawdzaj je w słowniku (papierowym lub online) za każdym razem, gdy na nie trafisz. Zapisz je w notatkach w telefonie czy zeszycie.

 

Powtarzaj słówka w Quizlecie – nie znam lepszej aplikacji! Kluczem do sukcesu jest znalezienie metody, która przyspiesza naukę w niej – pisanie, gra w dopasowywanie czy rozwiązywanie quizów ze słówkami.

 

Korzystaj z dowolnej aplikacji do nauki i wprowadź nawyk codziennego zaglądania do nich.

 

– Przyklejaj karteczki z trudnymi słówkami/wyrażeniami w widocznych miejscach. W ten sposób bezwiednie przyswoisz nowe słownictwo po prostu na nie… patrząc.

 

 

Mów prostymi konstrukcjami

 

Sama przyłapuję się często na tym, że buduję za długie zdania. Czasem w trakcie ich wypowiadania sama się gubię i nie wiem, co miałam na myśli. Podobnie jest w przypadku wypowiedzi moich uczniów. Kilkukrotnie złożone zdania nie są zrozumiałe ani dla nas ani dla słuchających… Innym problemem jest szukanie w trakcie mówienia w języku obcym odpowiedników skomplikowanych polskich struktur językowych. Zacznij od prostszych zdań o mniej wyszukanej konstrukcji, a z czasem zaczniesz bez trudu pięknie się wyrażać.

 

Jeśli zacinasz się w trakcie mówienia i nie potrafisz płynnie mówić w języku obcym, spróbuj wprowadzić takie metody:

 

– Na początku buduj zdania proste tzn. z jednym orzeczeniem ewentualnie zdania jednokrotnie złożone.

 

– Skup się na tym, jak zwięźle wyrazić swoje myśli. Upraszczaj wypowiedź, jak się tylko da.

 

– Mów zdania z nowymi słówkami czy zagadnieniami gramatycznymi, jakich się uczysz. Warto też czytać na głos zdania z ćwiczeń gramatycznych.

 

– Nie bój się popełniać błędów! Jeśli nawet ktoś Cię poprawi, nie strofuj się i nie stresuj. Traktuj krytykę jako kolejny krok w stronę płynności językowej.

 

 

Spróbuj wprowadzić te proste ćwiczenia i mów na głos do siebie, ucząc się. Przygotowuj i zapisuj zdania, jakie mogą Ci się przydać do opisu np. swoich pasji, osobowości, rodziny, ostatnich wakacji czy innych typowych tematów do konwersacji. Nie oczekuj błyskawicznych rezultatów, ale pracuj solidnie i nie poddawaj się w mówieniu, nawet jeśli się zacinasz i robisz same błędy.

 

 

Więcej praktycznych porad zawarłam w darmowym eBooku do nauki, jaki dostaniesz za zapisanie się do Newslettera. Teraz dodatkowo otrzymasz planer nauki języków obcych, jaki dla Was stworzyłam!

 

płynnie mówić w języku obcym

płynnie mówić w języku obcym

 

Chcesz lepiej mówić w języku obcym?

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj darmowy eBook "Przemów w języku obcym" z poradami opartymi na moim doświadczeniu jako nauczyciel włoskiego i angielskiego.

Teraz mam również dla Ciebie darmowy tygodniowy planer nauki dowolnego języka i ebook z wyrażeniami z włoskich piosenek!

Zapisywanie w trakcie...

Dziękuję za zapisanie się do Newslettera!

Obejrzyj ebooki, jakie do tej pory wydałam 😉

2 thoughts on “Jak płynnie mówić w języku obcym? (Nie)wygadani Cz.1

  1. Ania napisał:

    Mi pomógł kurs – bez tego ciężko byłoby mi się zdyscyplinować, bo jestem leniem 🙂 Zapisałam się do Demostenes we Wrocławiu i dziś, po roku, mówię naprawdę dobrze! Zupełnie inaczej mi się podróżuje, kiedy nie muszę stresować się kupnem biletu czy pytaniem o drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *