Jak uczyć się języka z piosenek w 6 krokach

Jak uczyć się języka z piosenek

Muzyka może sprawić, że zapragniemy nauczyć się nowego języka. Tak było w moim przypadku – podjęłam się 10 dniowego wyzwania językowego przed wyjazdem do Barcelony. Dzięki raeggeton zaczęłam myśleć o nauce hiszpańskiego i tak oto dwa lata później planuję wyjazd na koncert Malumy. Mój hiszpański od sierpnia z przerwą na przygotowania do ślubu ma mocne A1. Gorzej mówię, więcej rozumiem, wszystko dzięki pasji do muzyki.

 

Oto moje porady, jak uczyć się języka z piosenek. Działają w każdym języku!

 

1. Znajdź piosenkę, która Ci się spodoba

 

Ostatnio odkryłam kolejny przebój Alvaro Soler – piosenkę, o tytule Loca. Spodobała mi się tak bardzo, że słucham ją na okrągło. Zdałam sobie sprawę, że bez podręczników i dzięki znajomości włoskiego potrafię zrozumieć większość słów i wyłapuję ogólny sens. Jeśli nadal czujesz, że nie dajesz rady zbyt wiele zrozumieć, przejdź do drugiego kroku.

 

 

2. Słuchaj ją wiele razy

 

Spróbuj zrozumieć jak najwięcej bez szukania tekstu. Zobaczysz, jak bardzo ten trening słuchu przełoży się na lepsze rozumienie mówionego języka i… na płynniejsze mówienie. Dzięki słuchaniu piosenki Alvaro nauczyłam się gotowych zdań, które utrwaliły się w pamięci przez regularne powtarzanie. Prawda, że to brzmi dziecinnie prosto? Słuchasz muzyki i stajesz się lepszy językowo.

 

3. Sprawdź słówka, które są dla Ciebie niezrozumiałe

 

Kiedy ciągle chodzi Ci po głowie jakieś słówko z piosenki, natychmiast je sprawdź! W darmowym eBooku z poradami językowymi piszę o najlepszych aplikacjach na telefon, w których odszukasz znaczenie słówek. Dzięk piosence Loca nauczyłam się, jak jest po hiszpańsku poduszka, wcześniej nie mogłam zapamiętać tego słowa. Potem warto dodać słówka do Quizleta i tam je wyćwiczyć, a zapamiętasz je na zawsze.

 

Nowe słówka z tej piosenki

 • locura – szaleństwo
 • almohada – poduszka
 • nadie – nikt (ciągle powtarza się w piosenkach Malumy)

 

4. Poszukaj na Youtubie wersji piosenki z tekstem

Wpisz tytuł i „lyrics/letra/parole” itd.

 

Kiedy już masz dość nierozumienia tekstu, posłuchaj piosenki równocześnie patrząc w jej tekst – podsyłam link do Alvaro. Nawet bez tłumaczenia zauważysz, jak dużo więcej rozumiesz. Podobnie jest z oglądaniem filmów w języku obcym. Nie włączaj polskich napisów, a te w języku oryginalnym. Dzięki temu zapamiętasz równocześnie ich wymowę i pisownie, a do tego zapamiętasz kontekst, w jakim się je używa.

 

 

5. Znajdź tłumaczenie piosenki lub spróbuj sam je napisać dla siebie

 

Po posłuchaniu z tekstem w języku oryginalnym, poszukaj tłumaczenia. Na pewno znasz tekstowo.pl, możesz też poszukać innych stron, a gdy nie ma tłumaczenia… pobaw się w tłumacza! Zobaczysz, ile taka zabawa pomoże w rozumieniu głębszego sensu obcego języka. Tę piosenkę ładnie Wam wytłumaczy Agata Uczy.

 

Ładne wyrażenia z piosenki:

 • Tú y yo, no me hace falta más – ty i ja, nie trzeba mi nic więcej
 • Vale la pena estar junto a ti – warto być razem z Tobą
 • Contigo pierdo la razón – z Tobą tracę rozum/głowę

6. Naucz się ją śpiewać całą z pamięci

 

Nie wiem, czy lubisz śpiewać – ja uwielbiam, dlatego to jest mój ulubiony etap nauki! Odpal na Youtubie piosenkę w wersji karaokealbo śpiewaj razem z Alvaro czy innym piosenkarzem. Zapamiętaj każdy element piosenki i śpiewaj ją świadomie – przypominaj sobie w głowie znaczenie słów i wyrażeń, a potem będziesz je wykorzystywał w mowie. Et voilà, oto jak uczyć się języka z piosenek!

 

 

Nauka języka to nie tylko kucie nad książkami – traktuj ją jak pasję, nie jak przykry obowiązek, a rezultaty przyjdą szybciej.

 

 

Teraz już znacie moje sposoby, jak się uczyć języka z piosenek. Może macie też inne muzyczne metody?

 

2 thoughts on “Jak uczyć się języka z piosenek w 6 krokach

 1. Hania napisał:

  To mój ulubiony sposób na naukę języka. Połączenie pożytecznego z przyjemnym. Pamiętam, że na etapie gimnazjum i liceum najwięcej nauczyłam się właśnie w ten sposób. Moją piętą achillesową była zawsze zakuwanie słówek, a z piosenek jakoś tak łatwiej wchodzą do głowy 🙂

  • Awatar użytkownika
   Angelika napisał:

   Tak zaczęła się moja miłość do nauki języków – uwielbiałam śpiewać piosenki i wiedzieć, o co w nich chodzi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *