To musisz zobaczyć w Mediolanie! Cz. 2

warto-zobaczyc-w-mediolanie

Tydzień temu opisałam Wam pierwszą część tego, co zobaczyłam i chciałam zwiedzić w Mediolanie. Dzisiaj opowiem Wam o moich pozostałych odwiedzonych miejscach w tej nietypowej włoskiej metropolii. Wspomnę też o najbardziej instagramowym miejscu z widokiem na Duomo. Przedstawiam Wam to, co warto zobaczyć w według mnie.

 

Przewodnik po Mediolanie cz. 1

 

Duomo

warto-zobaczyc-w-mediolanie

Po wyjściu z Galerii Vittorio Emanuele znaleźliśmy się na placu przed Duomo. Po jego prawej stronie na tyłach za świątynią jest budynek, w którym kupicie bilety. Stanęliśmy w długiej kolejce i pożałowaliśmy, że nie kupiliśmy ich online. Stanie w kolejce w sierpniowy dzień zajęło nam prawie godzinę. Potem kolejną już z biletami odstaliśmy, żeby wejść do środka katedry. Przed wejściem do środka sprawdzane jest wnętrze naszych toreb i jesteśmy obszukiwani…

 

warto-zobaczyc-w-mediolanie

Więcej zdjęć z podróży znajdziecie na moim Instagramie @nietakieobce

 

Samo wnętrze nas nie zachwyciło, chociaż trzeba przyznać, że jest ogromne. Po wyjściu z kościoła po jego lewej stronie weszliśmy na schody prowadzące na dach. Jest też droższa opcja wjeżdżania na dach windą, ale od pewnego momentu i tak trzeba wdrapać się na nogach. Widoki są jednak warte męczenia się w upalny dzień, jak widać w głównym zdjęciu z tego posta. Można obejrzeć całą rozległą panoramę miasta z wieżowcami i niższymi budowlami wokół. Bardzo polecam to miejsce.

Duomo – kupowanie biletów online 

 

warto-zobaczyc-w-mediolanie

 

Po zejściu z dachu zaczęliśmy szukać miejsca na obiad. M nigdy nie próbował piadiny, czyli włoskiego odpowiednika tortilli czy quesadilli, którą podaje się z prosciutto czy boczkiem speck i serkiem. Po przekąsce wybraliśmy się do następnego miejsca, odwiedzając po drodze Pandorę. Jako że tylko we Włoszech dostępne są zawieszki z włoskimi motywami, skorzystałam z okazji i kupiłam charmsa z Koloseum.

 

 

Museo del Novecento

 

Jeśli lubicie dwudziestowieczną sztukę, zajrzyjcie tam. Podaję to miejsce jednak z powodu pięknego widoku na Duomo zza wielkich okien. To najbardziej instagramowe miejsce z widokiem z katedrę, sami zobaczcie tutaj.

 

 

San Bernardino alle Ossa

 

Jeśli lubicie zwiedzać nietypowe światynie, mam dla Was nieco groteskową propozycję. Zajrzyjcie do kościółka na placu tuż obok innego metr obok (!) i odwiedźcie kapliczkę wysadzaną… kośćmi i czaszkami. Znajduje się bardzo blisko od Duomo. M wszedł do niej i był zachwycony, ja już kiedyś odwiedziłam podobną w Czechach i nie potrzebowałam takich atrakcji. Jednak jeśli chcecie dodać do swojej listy do zwiedzania coś nietypowego, to możecie tam zajrzeć.

 

 

Arco della Pace & Parco Sempione

warto-zobaczyc-w-mediolanie

 

Spacerem wybraliśmy się do łuku triumfalnego, który bardzo przypominał mi ten paryski. To całkiem fajne miejsce na spotkanie ze znajomymi, znajduje się tuż obok zielonego parku Sempione. Był wieczór i park ożywał. Mnóstwo osób biegało, jeździło na rowerze, byli też akrobaci ćwiczący na linach. Niektórzy urządzali sobie piknik na trawie. To miejsce warto zobaczyć w Mediolanie, żeby na chwilę złapać oddech i odpocząć od gwaru miasta!

 

 

Castello Sforzesco

 

Zamek dynastii Sforców to piękny zabytek wieńczący park Sempione. Wewnątrz niego można spacerować po ogromnej przestrzeni, część terenu jest muzeum, w którym znajdziecie ostatnie, niedokończone dzieło Michelangelo – Pietę Rondandini. Z racji małej ilości czasu nie zwiedzaliśmy muzeum, ale odpoczęliśmy na ławeczkach na zewnątrz zamku. Po wyjściu z jego bram znajdowała się duża fontanna, w której wiele osób kąpało się czy moczyło nogi.

 

Chwilę potem znaleźliśmy opustoszałą w popołudniowych godzinach kawiarnię z pięknymi kwiatami na ścianie. Niestety nie zapisałam jej nazwy, ale była w wąskiej uliczce tuż po przejściu przez drogę przed zamkiem przy ulicy Foro Buonaparte. Potem metrem pojechaliśmy w stronę kolejnej atrakcji.

 

 

Navigli & Aperitivo

 

Moja ulubiona część wycieczki po Mediolanie to spacer o zachodzie słońca wzdłuż Navigli, czyli sztucznie stworzonych kanałów, które dawniej służyły do transportowania po mieście. Obecnie wieczorami można się tam wybrać na aperitivo – kupujemy drinka i w jego cenie mamy dostęp do całego bufetu. Tym sposobem za kilka euro można napić się czegoś dobrego i do tego najeść do syta. Klimat tego miejsca sprawia, że kuchnia włoska smakuje jeszcze bardziej.

 

warto-zobaczyc-w-mediolanie

Manhattan Navigli (Ripa di Porta Ticinese)

Naganiacze zapraszają spacerujących wśród kanałów i warto skorzystać z ich zaproszenia. My wybraliśmy się do Manhattan Navigli i spróbowaliśmy różnych gatunków sera, wędlin włoskich i kilka smaków pizzy za około 6 euro za osobę.

 

 

Po kolacji nad Navigli powróciliśmy na Dworzec główny i powróciliśmy pociągiem do Bergamo. O tym pięknym miasteczku pisałam Wam w jednym z poprzednich artykułów.

Po wizycie w Mediolanie byłam dumna z tego, ile udało nam się zwiedzić podczas jednego dnia. Odwiedzałam to wszystko zgodnie z wymienioną kolejnością w przewodniku poza miejscami, do których pisałam, że chciałam zajrzeć, ale się nie udało. Jak widać, jeśli się uprzecie, można to miejsce odwiedzić nawet w jeden dzień, chociaż wtedy nie zajrzycie do wszystkich ciekawych i instagramowych miejsc.

 

warto-zobaczyc-w-mediolanie

Piękny ten dworzec w Mediolanie!

 

Jakie miejsca warto zobaczyć w Mediolanie według Was?

Jak Wam się podobał mój przewodnik?

 

4 thoughts on “To musisz zobaczyć w Mediolanie! Cz. 2

 1. Ada napisał:

  Navigli wygląda przepięknie! Chciałabym to zobaczyć na żywo i już zapisuję sobie nazwę knajpy z aperitivo. Podoba mi się Twój przewodnik, przyjemnie się go czyta.

  • Awatar użytkownika
   Angelika napisał:

   Tak, Navigli to moje ulubione miejsce na spacer w Mediolanie, trochę jak Wenecja, a knajpę polecam za super obsługę i dobre jedzenie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *