O czym pamiętać przed wyjazdem zagranicę?

przed wyjazdem


Kiedy już opada radość z zakupionego biletu lotniczego, razem z dniem wyjazdu zbliża się lekko stresująca wizja pakowania. O czym pamiętać przed wyjazdem? Już Ci podpowiadam wszystko to, co sprawdziło się w moich podróżach. 

Dokumenty

Sprawdź, czy masz ważny dokument tożsamości. Najlepiej na długo przed wyjazdem, żeby dało się go wyrobić przed wyjazdem.

Jeśli wszystko z nim w porządku, zrób mu zdjęcie telefonem i zachowaj go na wypadek kradzieży. Możesz też go skserować i nosić ze sobą dodatkowo.

Lista rzeczy do spakowania

Kilka dni przed wyjazdem usiądź i na spokojnie spisz to, czego potrzebujesz. W takiej sytuacji masz szansę na dokupienie brakujących rzeczy. Jeśli nie chce Ci się tworzyć jej od zera, pobierz moją listę z rzeczami do zabrania.

Moja największa porada to naprawdę – nie bierz zbyt wiele niepotrzebnych/podobnych rzeczy i ubrań! Więcej o sprawnym pakowaniu do bagażu podręcznego pisałam tutaj

Bilety

Jako że większość biletów kupuję online, zawsze od razu je drukuje i pakuję w plastikową kopertę. Zapisuję je też w jednym miejscu na telefonie jako pliki. Można robić im printscreeny, a potem wrzucić do jednego folderu w galerii np. „Barcelona”, „Praga”, „Paryż” itd. Innym pomysłem jest trzymanie ich w Książkach (Books) czy innym miejscu na waszym telefonie.

Podobnie zrób z rezerwacjami i innymi ważnymi informacjami, rozkładami jazdy itp. Warto też zapisać w telefonie numer do hotelu/właściciela apartamentu, żeby odebrać go, gdy zadzwoni i nie szukać go w potrzebie po telefonie.

Telefon

To naprawdę kluczowa sprawa, żeby mieć zawsze przy sobie ładowarkę do telefonu, najlepiej gdzieś pod ręką razem z powerbankiem. Upewnij się dwa razy przed wyjściem z domu, czy na pewno masz to wszystko ze sobą. Bez telefonu ani rusz!

Jeśli tak jak ja używasz telefonu do zdjęć, przed wyjazdem opróżnij jego pamięć. Pamiętam, jak w trakcie wyjazdu do BergamoMediolanu skończyło mi się miejsce na telefonie. Byłam taka zła na siebie, bo nie miałam też komputera, żeby przerzucić na niego zalegające pliki. Warto też przegrać zdjęcia po to, aby nie stracić ich razem z telefonem w razie kradzieży.  

Aparat fotograficzny

Podobnie jak z komórką, zadbaj o to, aby spakować puste i działające karty pamięci. Wcześniej przenieś swoje zdjęcia na komputer, a najlepiej na dysk zewnętrzny. Koniecznie pamiętaj o ładowarce do akumulatora, jeśli masz drugi, to też go naładuj i spakuj. Zadbaj o to, aby mieć w czym przewozić aparat i obiektywy bez możliwości uszkodzenia ich. 

Jeśli używasz polaroida, spakuj dodatkowe wkłady i album lub plastikową kopertę do przewożenia ich. Dbaj, aby nie miały kontaktu z wilgocią i nie pogniotły się.

Napiszcie Wasze porady!

Porady nie są może odkrywcze, ale warto zrobić sobie listę rzeczy koniecznych do sprawdzenia przed wyjazdem. Szkoda by było mieć w podróży przykrą niespodziankę, która popsuje wspomnienia.

O czym jeszcze warto pamiętać przed podróżą? Napiszcie proszę Wasze złote porady.

jak podróżować i oszczędzać

Chcesz lepiej mówić w języku obcym?

Zapisz się do Newslettera i otrzymaj darmowy eBook "Przemów w języku obcym" z poradami opartymi na moim doświadczeniu jako nauczyciel włoskiego i angielskiego.

Teraz mam również dla Ciebie darmowy tygodniowy planer nauki dowolnego języka i ebook z wyrażeniami z włoskich piosenek!

Zapisywanie w trakcie...

Dziękuję za zapisanie się do Newslettera!

Obejrzyj ebooki, jakie do tej pory wydałam 😉

6 thoughts on “O czym pamiętać przed wyjazdem zagranicę?

  1. Zuza napisał:

    Podoba mi się twój wpis, bardzo przydatne informacje. Zapisałam sobie w zakładce, żeby pamiętać przed wyjazdem 🙂

  2. Awatar użytkownika
    Natalia napisał:

    Zdecydowanie – nie trzymać dokumentów w portfelu, a oddzielnie! Pamiętam, jak zostałam okradziona na Milano Centrale i tak się ostresowałam, że nie wrócę do Polski, bo był to akurat piątek i nie zostało dużo czasu do zamknięcia konsulatu. Całe szczęście, że moi znajomi pojechali na następną stację metra i szukali po koszach mojego portfela – znalazł się – bez pieniędzy i karty, ale z dokumentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *